Nie odrywaj plastikowej zakrętki!

Zauważyliście, że od pewnego czasu niektóre butelki plastikowe mają przytwierdzone do siebie zakrętki? Nie odrywajcie ich, gdyż w ten sposób UE chce ograniczyć ilość plastikowych odpadów jednorazowego użytku, które zanieczyszczają środowisko naturalne.

Od 1 lipca 2024 roku wprowadzane w Polsce do obrotu pojemniki plastikowe na napoje o pojemności do 3 litrów, będą musiały podczas użytkowania posiadać przytwierdzone zakrętki i wieczka1.

Powyższy obowiązek to efekt transponowania do polskiego prawa przepisów tzw. dyrektywy SUP (Single-Use Plastics). Głównym celem dokumentu jest ograniczenie stosowania plastikowych produktów jednorazowego użytku2.

Do których pojemników muszą być przymocowane zakrętki?

Według dyrektywy SUP3 obowiązkiem posiadania przytwierdzonych zakrętek i wieczek objęte są pojemniki plastikowe o pojemności do 3 litrów, stosowane do przechowywania napojów, takie jak butelki na napoje oraz wielomateriałowe opakowania na napoje (w tym ich zakrętki i wieczka).

Pojemniki takie są sprzedawane oraz wykorzystywane w przypadku produktów w formie płynnej, które konsumuje się, pijąc (np. wodę, mleko, piwo, soki, nektary).

 

Plastik w morzach i oceanach

Uzasadnieniem tego wymogu jest skala zanieczyszczenia środowiska naturalnego odpadami z plastiku, a szczególnie tymi, które powstają z produktów wykorzystywanych jednokrotnie.

Najbardziej widoczne skutki pozbywania się zużytych produktów z tworzyw sztucznych można zaobserwować na wybrzeżach mórz i oceanów. Według niektórych ocen do roku 2050 w oceanach będzie zalegać wagowo więcej plastiku niż ryb. Wśród odpadów morskich artykuły plastikowe po produktach jednorazowego użytku stanowią aż 49%4.

Jak wykazują badania wśród odpadów morskich można wyodrębnić 10 grup5, które najczęściej znajdowane są na brzegach. Niestety na pierwszym miejscu listy znajdują się plastikowe nakrętki i pokrywki. Dalej spacerując po plaży możemy natknąć się na:

  • butelki na napoje,
  • niedopałki papierosów,
  • patyczki kosmetyczne,
  • opakowania (np. po chipsach),
  • artykuły higieniczne (podpaski, tampony),
  • sztućce, słomki,
  • plastikowe torby,
  • kubki na napoje,
  • balony i patyczki do balonów,
  • pojemniki na żywność (typu fast-food).

1Ustawa z dnia 9 maja 2023 r. „o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw”, Dz.U. 2023, poz. 877.

2Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (SUP), (dostęp: 16.05.2024 r.)

3Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r., w sprawie zmniejszania wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

4Plastik w oceanach: fakty, skutki oraz nowe przepisy UE, (dostęp: 16.05.2024 r.)

5Jw.