Dodatkowa opłata za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z plastiku

Od 1 stycznia br. w cenie kupowanej przez nas żywności i napojach sprzedawanych w pojemnikach lub kubkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, zawarta jest dodatkowa opłata. Głównym celem obowiązującego podatku jest ograniczenie stosowania opakowań jednorazowego użytku z plastiku. Jakie stawki są wliczone w cenę wymienionych opakowań?

Według obowiązującego od 1 stycznia br. rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami, przy zakupie określonych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będących opakowaniami, poniesiemy dodatkową opłatę w wysokości:

- 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek,

- 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowanych w celu umieszczania w nich żywności, która jest:

a) przeznaczona do bezpośredniego spożycia, na miejscu lub na wynos,

b) zazwyczaj spożywana bezpośrednio z pojemnika oraz

c) gotowa do spożycia bez dalszej obróbki, takiej jak przyrządzanie, gotowanie czy podgrzewanie - w tym pojemników na żywność typu fast food lub na inne posiłki gotowe do bezpośredniego spożycia, z wyjątkiem pojemników na napoje, talerzy oraz paczek i owijek zawierających żywność.

Dodatkowa opłata, o której mowa powyżej, pobierana będzie od konsumentów w sklepach detalicznych i hurtowych, punktach gastronomicznych, jak również w urządzeniach vendingowych.

Źródło:

1. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2023 r. w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami (Dz.U. 2023 poz. 2679).